Głosowanie na Słowo roku 2019 – H jak HULAJNOGA

Przypominamy słowa, na które można głosować w plebiscycie na słowo roku. Dziś litera H: hulajnoga.
Hulajnoga to kończący właśnie sto lat prosty pojazd, niegdyś dziecięcy, potem zapomniany, a od dwudziestu lat przeżywający swój renesans — również w wersji dla dorosłych. Znacznie prostsze od roweru, możliwe do zbudowania w domu, przed wojną były popularną dziecięcą zabawką. Od niedawna hulajnogi, pierwotnie napędzane siłą mięśni jednej nogi, są  wyposażane w silnik elektryczny i z nieco może ekscentrycznego, ale czarującego prostotą pojazdu, który każdemu pozwalał odnaleźć swojego wewnętrznego przedszkolaka, przeistoczyły się w obiekt kontrowersji. Winne są temu, rzecz jasna, nie tyle hulajnogi, co ich użytkownicy, pędzący po chodnikach i powodujący wypadki, w których szkody — nieraz dotkliwej — doznają inni oraz oni sami. Problemem są też walające się po chodnikach pojazdy, porzucone w pośpiechu lub wywrócone przez wiatr. Największym problemem jest jednak brak przepisów dotyczących zasad poruszania się na hulajnogach. Coraz częściej kwestionuje się też nieszkodliwość dla środowiska silników, które je napędzają (podobobnie jak innych silników pojazdów elektrycznych).
Hulajnoga to słowotwórczo najładniejszy wyraz w naszym zestawieniu. Składa się ona z dwóch rdzeni: hula(j)--noga. Pierwszy to rozkaźnik czasownika hulać, późnego (XVII/XVIII w.) zapożyczenia wschodniosłowiańskiego (por. ukr. гуляти [guljaty] ‘spacerować, jeździć, wałęsać się, biesiadować, bawić się’, drugi — całkiem swojskiej nogi, którą hulający na hulajnodze się odpycha. I choć sama nazwa zachęca, by nieco poszaleć, a z hulać jest spokrewniony  wyraz hulaka, dobrze byłoby, by hulajnogiści pamiętali, że hulankihulaszcze ekscesy rzadko się dobrze kończą.

Elektryczna hulajnoga (nm. Elektroroller) pojawiła się na liście kandydatów do niemieckiego słowa roku 2019.

Na hulajnogę lub inne słowo można głosować w plebiscycie Słowo roku 2019 do 31 grudnia 2019 do 23:59 na stronie http://sloworoku.uw.edu.pl/.