Słowa dnia między 3 a 9 września 2012 r.

Przez cały tydzień dominowały wiadomości z XIV Paraolimpiady, czyli igrzysk paraolimpijskich w Londynie. Polscy paraolimpijczycy (docenić paraolimpijczyków),  którzy zdobyli w omawianym czasie złoto XIV Paraolimpiady, to: Karolina Kucharczyk w skoku w dal, biegaczka Barbara Niewiedział, Ewa Durska w pchnięciu kulą, biegacz Mateusz Michalski, Maciej Lepiato w skoku wzwyż, dwukrotnie kolarz Rafał Wilk, tenisistka stołowa Natalia Partyka i zespól tenistów stołowych – Piotr Grudzień, Marcin Skrzynecki  oraz w szermierce na wóżkach – Dawid Pender Grzegorz Pluta. Srebro XIV Paraolimpiady wywalczyli: biegacze – Mateusz MichalskiDaniel Pek, Janusz Rokicki w pchnięciu kulą, biegaczka Arleta Meloch, Mariusz Sobczak w skoku w dal, dwukrotnie  tym razem w kolarstwie szosowym Anna Harkowska, a jednokrotnie w tymże kolarstwie Krzysztof Kosikowski oraz zespół tenisistów stołowych – Patryk Chojnowski, Sebastian Powroźniak; brąz XIV Paraolimpiady zdobyli: łuczniczka Milena Olszewska, biegacz Rafał Korc, Łukasz Mamcarz w skoku wzwyż, Tomasz Blaszkiewicz w rzucie dyskiem, Tomasz Rebisz w pchnięciu kulą, biegaczka Alicja Fiodorow, Marta Makowska  w szermierce na wózkach i zespól tenisistek stołowych: Natalia Partyka, Alicja Eigner, Małgorzata Jankowska.

Inne wydarzenia sportowe spowodowały pojawienie się imion i nazwisk: kolarki górskiej Aleksandry Dawidowicz, kierowcy rajdowego Roberta Kubicy, dzięki któremu wysoką frekwencję uzyskała też nazwa włoskiej miejscowości: Ronde Gomitolo di Lana.  Z racji meczu piłkarskiego w eliminacjach do Mistrzostw Świata w Brazylii często wymieniano też nazwę państwa:Czarnogóra.

We wtorek  podano wiadomość o śmietelnym wypadku w Tatrach, jakiemu uległ 68-letni publicysta Józef Szaniawski,  a w piątek – o śmierci w wieku 79 lat boksera Leszka Drogosza.

Wydarzenia  tygodnia to:  rozpoczęcie roku szkolnego (uczniowie, szkoła podstawowa, średnia, ponadgimnazjalna, skup podręczników, koszt podręczników, trafić do podręczników, białoruski podręcznik), dryfowanie ku Wyspom Owczym jachtu „Rzeszowiak” (tragedia „Rzeszowiaka”, załoga „Rzeszowiaka”, sternik „Rzeszowiaka),  Forum Gospodarcze w Krynicy,   pożar w elektociepłowni „Żerań” w Warszawie, Winobranie w Zielonej Górze, narodowe czytanie „Pana Tadeusza” (publiczne cztanie poematu).

Często przewijały się też: nazwa Amber Gold (fundusz kapitałowy Amber Gold), rzeczowniki: budżet, sąd, narodowość, lubuskość (test na lubuskość), rajd, przymiotniki: deregulacyjny (pakiet deregulacyjny), wewnątrzresortowy (uzgodnienia wewnątrzresortowe), dyscyplinarny (postępowanie dyscyplinarne, sąd dyscyplinarny), ponadstuletni (ponadstuletnia kamienica), wózkowy (wózkowa baba),   czasowniki: spowolnić – spowalniać (gospodarka spowalnia, hamować spowolnienie), urżnąć się (urżnięty), wygrać (coś, z kimś, jakoś).