Słowo roku słownika Collinsa: LOCKDOWN

Redakcja Słownika Collinsa na słowo roku wybrała lockdown (słowo roku w RPA; wyraz ten opisywaliśmy przy okazji kwarantanny, która była słowem marca). Na krótkiej liście wiele słów jest związanych bezpośrednio lub pośrednio z pandemią: koronawirus (ang. coronavirus), samoizolacja (ang. self-isolation), dystans społeczny (ang. social distancing), kluczowy pracownik (key worker), przestój (ang. furlough), rozrywkami on-line: tiktokowicz (ang. tik-toker) i obżarstwo na wizji (ang. mukbang), czysto brytyjski problem wyprowadzki królewskiego wnuka Harry’ego i jego żony Megan, czyli Megxit, oraz powracające po raz kolejny po tragicznych wydarzeniach hasło Black lives matter (słowo roku 2014 American Dialect Society), już jako akronim BLM.

Plakat WOTY Collins Dictionary 2020
Plakat WOTY Collins Dictionary 2020, https://www.collinsdictionary.com/woty, Collins Dictionary

Leksykografowie Collinsa wybrali lockdown jako słowo opisujące „wspólnotowe doświadczenie miliardów ludzi na całym świecie”, którzy w ten przymusowy sposób stali się częścia walki z rozprzestrzenianiem się wirusa, a w konsekwencji wywoływanej przez niego choroby COVID-19. To, jak bardzo zmaganie się z pandemią wpłynęło na nasze życie, pokazują liczby: choć lockdown w angielszczyźnie nie jest słowem nowym, w 2019 roku Collins Dictionary odnotował w tekstach 4 tysiące jego użyć, w 2020 — ponad ćwierć miliona.

Koronawirus to wyraz wybrany na Oksfordzkie dziecięce słowo roku. Słownikarze Collinsa ozdobili je rysunkiem trzymającej pod pachą rolkę papieru toaletowego postaci przypominającej Borisa Johnsona, która ucieka przed olbrzymim czerwonym koronawirusem.

Przestoje, przymusowe wolne, spowodowane były ograniczeniami w produkcji związanymi z ogłaszanym w kolejnych krajach lockdownu. Pracownicy kluczowi to wszystkie osoby wykonujące pracę niezbędną dla funkcjonowania kraju. W Wielkiej Brytanii podczas wiosennych obostrzeń dzieciom pracowników kluczowych zapewniono opiekę szkolną, choć szkoły były zamknięte.

Dwa słowa związane z aktywnością w Internecie — tiktokowiczmukbang to kolejne dowody na to, jak ważną sferą życia stały się media społecznościowe i zachowania w nich. W poprzednich latach na krótkich listach pojawiły się m.in. ghosting, zawstydzanie (shaming)orbiting, a także instagramowe VSCO girl, w tym roku po raz pierwszy zaznaczyła swoją językową obecność platforma TikTok. Tiktokowiec to osoba, która regularnie wysyła filmiki lub często jest w nich widziana. Mukbang to złożenie koreańskich wyrazów odnoszących się do jedzenia i transmitowania (np. telewizyjnego), będące określeniem umieszczanych w sieci, cieszących się dużą popularnością filmów, na których ktoś pochłania olbrzymie ilości jedzenia.

Komunikat Collins Dictionary.