Tag: sinice

 • Wyniki plebiscytu Słowo roku 2018

  Plebiscyt Słowo roku 2018

  Wyniki plebiscytu na Słowo roku 2018 są następujące:   Otrzymaliśmy ponadto prawie 500 zgłoszeń wyrazów i wyrażeń. Komentarze do wyrazów wybranych w plebiscycie. Werdykt i komentarze Kapituły.   Plebiscyt został zorganizowany we współpracy z Centrum Kompetencji Cyfrowych UW. Więcej:Słowo...

 • Wyniki plebiscytu Słowo roku 2018

  Słowo roku 2018 w plebiscycie internautów: KONSTYTUCJA

  W plebiscycie na Słowo roku 2018 internauci wybrali wyraz KONSTYTUCJA. Drugie miejsce zajął wyraz DANE i jego przyczyna — dyrektywa RODO (Rozporządzenie o ochronie danych osobowych), a trzecie NIEPODLEGŁOŚĆ, której setną rocznicę odzyskania obchodziliśmy w 2018 roku. Wśród dziesięciu najczęściej cytowanych słów znalazły się jeszcze: pyton, szumidło, foka, klimat, handel (zakaz handlu), dzban, sinice oraz niepełnosprawni.

 • Plebiscyt „Słowo roku 2018”: lipiec — JASKINIA

  Wśród słów o najwyższej kluczowości w lipcu były te związane ze zmianami w polskim sądownictwie: sąd (słowo lipca 2017), sędzia i spoczynek (stan spoczynku), na czołówki list frekwencyjnych trafiły też wyrazy zaskakujące w kontekstach związanych z anomaliami natury: jaskinia (w Tajlandii), pyton tygrysi (w Wiśle), zaćmienie (Księżyca; opisywane przez nas jako słowo marca 2015 w związku z częściowym zaćmieniem Słońca, które mogliśmy obserwować w Polsce) i sinice (w Bałtyku). Wyrazem, który omówimy, jest jaskinia. Słowo to trafiło na czołówki gazet i do artykułów w związku z wypadkiem grupy chłopców, którzy podczas pory monsunowej zostali uwięzieni w zalanej jaskini, a przede wszystkim w związku z niezwykłą, zakończoną sukcesem akcją ratunkową, w której, oprócz tajlandzkich komandosów, uczestniczyli nurkowie z całego świata.