Colloque mots clés

VI konferencja „Słowa-klucze” 23-24 października 2020 r.

[English] [Deustch]

Instytut Języka Polskiego UW
Instytut Germanistyki UW
Fundacja Języka Polskiego
zapraszają na konferencję pt. „Słowa-klucze 2020”, która odbędzie się w dniach 23-24 października 2020 r. na Uniwersytecie Warszawskim.

Konferencja poświęcona jest słowom kluczom w dyskursie publicznym oraz metodom ich wybierania. Ta tematyka łączy różne metodologie oraz poziomy analizy języka i dyskursu, w tym:

• statystykę językoznawczą,
    • językoznawstwo korpusowe i inżynierię lingwistyczną,
    • mediolingwistykę,
    • analizę dyskursu,
    • lingwistykę kulturową i międzykulturową,
    • leksykologię i leksykografię.

Łącząc różne metody i doświadczenia, spróbujemy opisać słowa klucze współczesnej Polski i innych krajów. Podstawą do tego będą m.in. doświadczenia projektu „Słowa na czasie” oraz plebiscytu „Słowo roku”. Z zainteresowaniem przyjrzymy się podobnym projektom w innych krajach, m.in. „Oxford Dictionaries’ Word of the Year” w Wielkiej Brytanii i „Wort des Jahres” w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

Języki konferencji: polski, niemiecki, angielski. Zapewniamy tłumaczenie sesji plenarnych.

Zgłoszenia

formularz zgłoszeniowy
mailowo na adres: slowa.klucze.uw_at_gmail.com lub M.Lazinski_at_ uw.edu.pl

Zapraszamy do nadsyłania abstraktów wystąpień do  23 sierpnia 2020 r.

Po anonimowych recenzjach informacje o przyjęciu referatu roześlemy do 05.09.2020.

Streszczenia

Ważne terminy

[powrot]

• termin nadsyłania zgłoszeń – 23.08.2020
  • termin zawiadomienia o przyjęciu zgłoszenia – 05.09.2020
  • konferencja – 23-24.10.2020, budynek Neofilologii UW, ul. Dobra 55 [na mapie]

Opłata

200 zł (€50)

Warunkiem rejestracji na konferencję po przyjęciu referatu jest uiszczenie opłaty konferencyjnej w wysokości 200 zł (€50) na konto:

Fundacja Języka Polskiego
48 1240 1040 1111 0010 2207 1852

Jako tytuł wpłaty prosimy podać: Słowa klucze oraz imię i nazwisko prelegenta.

Języki konferencji

Językami konferencji są: polski, niemiecki i angielski. Zapewniamy tłumaczenie sesji plenarnych.

Komitet organizacyjny

Waldemar Czachur (IG UW), Marta Czyżewska (IG UW), Magdalena Derwojedowa (IJP UW), Monika Kwiecień (UW), Dorota Kopcińska (emer.), Marek Łaziński (IJP UW, przewodniczący komitetu), Katarzyna Osior-Szot (IJP UW), Magdalena Wanot-Miśtura (FJP UW)

Informacje praktyczne

Wydział Neofilologii UW, ul. Dobra 55 – miejsce konferencji [mapa]
Główny kampus UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 [mapa]
Uniwersytet na terenie Warszawy [mapa]

Noclegi

Hotel Ibis Centrum (al. Solidarności 165) [na mapie] ma dobre połączenie z UW (tramwaj do przystanku Stare Miasto, dojście ok. 10 min.).

W pobliżu UW znajduje się kilka hosteli (Sawa Hostel, Hostel Aga, Hostel Helvetia, Fest Hostel) [mapa].

Sprawdzanie połączeń komunikacji miejskiej [link 1] [link 2]
Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy [link]